Сосни всихають. Треба рятувати!

Інформація з офіційного сайту районної газети “Нове Життя”

І єдиним методом цього наразі є лишень ліквідація хворих дерев. Однак від 17 червня нинішнього року, відповідно до розпорядження голови Волинської обласної ради №283 «Про впорядкування вирубки лісів», тимчасово припинено проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах нашого краю. Це зроблено нібито з метою впорядкування питання масових знищень лісових насаджень, що спостерігається по всій території України. Водночас, як засвідчують факти, відсутність даної діяльності може мати просто жахливі наслідки. Адже дерева масово уражаються шкідниками, хворобами, і якщо з цим не боротися, – невдовзі ми взагалі можемо залишитися без хвойного лісу. В цьому наочно переконалися учасники робочих груп, які працювали цього тижня на територіях ДП «Любешівське лісомисливське господарство» та ДП СЛАП «Любешівагроліс».

А зініціювали створення робочих груп самі ж керівники обох лісопідприємств району Віталій Котеленець та Віктор Симонович, котрим як нікому відомі проблеми очолюваної ними галузі. Увійшли до утворених груп, відповідно до розпорядження голови районної ради Петра Нагорного №37-р від 12.07.2016 р., представники лісогосподарських структур, районної і сільської влад, депутати та журналісти. Побачити реальну картину, як масово всихає через шкідників сосновий ліс, змогли і сільські голови. Адже вони безпосередньо мають бути зацікавлені у тому, аби ліс використовувався раціонально та за призначенням. Бо ж, наприклад, від вчасного проведення санітарно-оздоровчих заходів не тільки зберігаються здорові насадження, а й деревина в меншій мірі втрачає технічні якості. Так, за один кубічний метр ділової деревини місцевий бюджет отримує 140-160 грн., а за той же кубічний метр дров’яної деревини – усього 4 грн. Шкідники ж уражають дерева надто швидкими темпами, буквально за місяць дерево знищується повністю. А вершинний короїд, короїд-топограф разом із іншими шкідниками лісових насаджень є найактивнішими переносниками судинних мікозів хвойних насаджень, чим пояснюється швидке всихання насаджень та розповсюдження на значні території. Результати такої діяльності члени двох робочих груп побачили наочно фактично у всіх лісництвах району. Бо ж просто вражали контрасти молодих насаджень і всохлих дерев. З одного боку, приємно радували  побачені новостворені площі лісових насаджень. І це спростовувало слова скептиків, мовляв, лісники тільки ріжуть ліс. Ні! Вони активно створюють нові насадження, аби через роки ліси радували майбутні покоління. Однак для цього треба не лише посадити, а й зберегти молоді насадження, зокрема, й проводити санітарно-оздоровчі заходи.
Члени першої робочої групи (а це – голова райради, керівник групи Петро Нагорний, директор ДП «Любешівське ЛМГ» Віталій Котеленець, головний лісничий цього підприємства Олександр Шумік, інженер лісового господарства  Василь Котик, Деревківський сільський голова Віталій Шостак, Бихівський – Сергій Андрусик, Цирський – Олександр Губарик, депутат райради Павло Беденюк) побували насамперед на території Деревківського лісництва. До них сюди долучився і лісничий Деревківського лісництва Ігор Дроздик. Просто лячно було дивитися, як через верхівки сухих сосен проглядається літнє небо. Тут мав би бути густий ліс, а натомість здається, ніби пройшла пожежа. Зрозуміло, що таке дерево на промислову переробку вже не пустиш. Адже шкідники тут добряче похазяйнували – дерева втратили технічні якості… В урочищі «Пнівненська дача», наприклад, повністю уражений сорокарічний сосновий ліс. Він ще й не встиг набратися сили, а вже не має майбутнього. «Місяць тому планували тут провести вибіркову рубку, щоб не допустити розповсюдження на інші території. Але якраз вийшло розпорядження про заборону, – розповідає начальник відділу охорони та захисту лісу ДП «Любешівське ЛМГ» Володимир Терещук. – Ось так тепер і маємо – за кілька тижнів площа повністю знищена. Тут уже суцільний сухостій…» І це, дійсно, так. Фактично біля кожного дерева лежить купа обпалої кори, на верхівках немає жодної хвоїнки.
«Найстрашніше те, що вершинний короїд «працює» під корою. Тобто й боротися через це з ним важко. Його ж ніби й не помітно. У той же час поширення – надто швидке. Відповідно, уражене одним шкідником дерево – вогнище діяльності для інших», – професійно аналізує побачене Володимир Андрійович, коли їдемо лісовою дорогою, обабіч якої то з одного боку, то з іншого схиляють віття всохлі сосни.
«Це проблема не одного лісництва чи, скажімо, однієї території. Адже шкідникам немає кордонів, вони розповсюджуються всюди і значними темпами», – то вже інженер лісового господарства Василь Котик каже, показуючи уражені насадження у Білоозерському лісництві. Тут до робочої групи долучилися місцеві лісівники – лісничий Великоглушанського лісництва Федір Куземич і Білоозерського – Андрій Зімич. Картина – аналогічна. Ось тягнуться до неба пагони ще молодих дерев, які посадили дбайливі руки лісівників декілька років тому, а зовсім поряд – знищені паразитами височенькі сосни. Якщо не провести їхню рубку з цієї території, не виключено, що й молоді дерева через рік-два також піддадуться впливу шкідників. А отже, і праця на відновлення лісів виявиться безрезультатною. Загалом же по Деревківському лісництву того дня у сімох кварталах працівники лісової охорони показали більше чотирьох гектарів лісів із значними пошкодженнями деревостанів шкідниками та хворобами; у трьох кварталах Білоозерського – 3,3 га. До речі, дану проблему вивчали науковці Українського ордена «Знак Пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького, про що складений звіт «Вивчення патологічних процесів у всихаючих соснових насадженнях ДП «Любешівське ЛМГ» за 2015 рік та дали відповідні рекомендації.
Маршрут другої групи, котру очолив голова постійної комісії районної ради з питань планування, бюджету, фінансів та використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селища району Олександр Кушнерик, об’їздила ділянки Люб’язівського, Гірківського та Бихівського лісництв. До складу робочої групи входили директор ДП СЛАП «Любешівагроліс» Віктор Симонович, головний лісничий Володимир Ковальчук, інженер з охорони і захисту лісу Андрій Шукалович, начальник відділу агропромислового розвитку РДА Микола Любежанін. У кожній сільській раді, на території якої працювала група, приєднувався керівник громади, депутати сільської, районної рад, котрі проживають у тих селах і, звичайно, місцеві лісничі (Люб’язівського лісництва – Сергій Бубало, Гірківського – Юрій Василюк, Бихівського – Віталій Сидорчук). Доки під’їжджали до ділянок, які мали оглянути члени робочої групи, навіть із вікна автомобіля підмічали руді плями – верхівки сосен, вражених верхівковим короїдом. Директор ДП СЛАП «Любешівагроліс» Віктор Симонович одразу ж зазначив, що є сто таких ділянок по їхньому підприємстві, де одна-дві сотки хворих дерев… поки що. А головний лісничий Володимир Ковальчук додав, що і раніше цей шкідник псував дерева, проте щоб такими темпами – не спостерігалося. Він зазначив також: науковці доводять, що 50 відсотків сосни може пропасти в Україні, якщо не зробити обов’язкової справи – вирізати хворий ліс. “Доки не пізно, треба провести вибіркові рубки – вирізати поодинокі дерева. Якщо у насадженні більше 40 відсотків хворих дерев, то нема сенсу залишати, необхідно провести суцільну рубку й посадити новий ліс. Тоді можливо цю площу зберегти. Бо ж ті дерева, котрі сьогодні там здорові, вже завтра теж захворіють”, – пояснює керівник цього підприємства Віктор Петрович. Дольський сільський голова Ігор Кузьмич, депутат сільської ради Тетяна Христік, депутат районної ради Володимир Корець, котрі долучилися до робочої групи в Люб’язівському лісництві, уважно оглядали дерева та вислуховували пояснення лісівників. Всі звернули увагу на те, що зверху хворі дерева повністю всохлі, а от ближче до низу вони ще живі. Лісники пояснили: коли таке дерево зрізати, то, дійсно, його пеньок сирий. Це, фактично, і вводить в оману людей, котрі стверджують, мовляв, зрізають здоровий ліс. Подібна картина – і на інших ділянках: руді верхівки, потріскана кора, яка при дотику руки відпадає великими пластами, залишаючи повністю голий стовбур. Під час огляду лісів у Гірківському лісництві до робочої групи приєдналися сільський голова Галина Зелик та депутат районної ради Надія Кузьмич, у Бихівському – Великоглушанський сільський голова Євгенія Наливайко, депутати районної ради Петро Дишко та Микола Філюк. І кожен із них, коли оглядали вражені шкідником ділянки, наочно переконувався: відтягувати з питанням видалення хворих дерев не можна. Бо ж озвучені лісівниками факти поширення захворювання доводили: шкідник знищує сосни швидкими темпами – за місяць з однієї-двох соток стають десятки.
«Добре, що до вивчення цього питання долучилася громада. Віриться, спільно зможемо переконати обласне керівництво і вище у необхідності проведення санітарних рубок», – каже директор ДП СЛАП «Любешівагроліс» Віктор Симонович.
Прикрий, але факт: на сьогодні в районі немає жодного лісництва обох підприємств, де б шкідники не вразили дерев. Наразі працівники лісу не бачать інших шляхів боротьби, окрім видалення хворих дерев. Тож вражені сосни треба зрізати, аби ще встигнути реалізувати деревину. І так – гектар за гектаром. Адже загалом у держпідприємстві «Любешівське лісомисливське господарство» уражених дерев є близько 120 гектарів, у ДП СЛАП «Любешівагроліс» – близько 140. Тож і не дивно, що лісівники б’ють на сполох. «Бо ж коли нас зараз звинувачують, що нібито ми тільки те й робимо, що ріжемо ліс, то, якщо не проводити санітарні рубки, через рік-другий нас звинуватять, що ми втратили зелені насадження через свою бездіяльність», – роздумують директори державного лісгоспу Віталій Котеленець та ДП «Любешівагроліс» Віктор Симонович. Іншими словами, санітарні рубки, як це загрозливо не звучить, можна порівняти із видаленням новоутворень в організмі людини: чим раніше їх знищити, тим більше шансів на загальне одужання. Тож після проведених рейдових об’їздів усі зійшлися на єдиному: потрібно стукати у всі можливі двері, аби нарешті домогтися відміни призупинення проведення санітарно-оздоровчих заходів. Адже, в принципі, вищезгадане розпорядження голови ОДА суперечить постановам Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.2016 р. «Про затвердження санітарних правил в лісах України» та  №724 від 12.05.2007 р. «Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів». Тож уже вчора на сесії районної ради депутати підтримали “Звернення до міністра екології та природних ресурсів України О.М.Семерака, голови Волинської обласної державної адміністрації В.П.Гунчика щодо відновлення можливості проведення санітарних рубок у лісах району”. А для контролювання даних процесів, у разі відновлення таких рубок, рекомендовано залучати до цього представників місцевої влади та громади. Бо ж лаконічно і правдиво з цього приводу висловився голова районної ради, керівник однієї із робочих груп Петро Нагорний: «Наше завдання – зберегти природу для наступних поколінь. Якщо ми цього не зробимо – нащадки нам не пробачать».
Наталія Муха, Тамара Урядова, учасники робочих груп.

2016-07-25
Опубліковано

Вітальне слово Голови Районної ради

Нагорний П.Н.Щиро вдячний Вам за те,
що завітали на офіційний сайт
Любешівської районної ради.

З повагою, голова
Любешівської районної ради
Петро Никонович Нагорний.

КАРТА РАЙОНУ

КАРТА РАЙОНУ

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Вверх