18 квітня – День пам’яток історії і культури в Україні

Шановні жителі Любешівщини!

18 квітня у Міжнародний день пам’яток та історичних місць в Україні щорічно відзначається День пам’яток історії та культури.

Це свято встановлене Указом Президента України «Про День пам’ятників історії та культури» № 1062/99 від 23 серпня 1999 року. На підтримку ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам’ятників історії та культури було ухвалено рішення встановити в Україні відповідне свято.

Український народ має унікальну історичну та культурну спадщину.

Протягом віків пам’ятки дбайливо зберігаються і примножуються, аби наступні покоління мали можливість глибоко пізнати історію рідного краю та оцінити культурні досягнення своїх предків.

Без історії немає нації, тому молодь виховується в дусі національних традицій, поваги до духовних надбань нашого народу.

Серед пам’яток Любешівського району є Садиба ЧАРНЕЦЬКИХ, яка була збудована в Любешові у 18 столітті меценатом М. Вишневецьким. Разом з нею також створили парк і в’їзні ворота. Пізніше маєток перейшов у власність родини Замойських, потім – Мнишекам. У 1754 році будинок став власністю Я. Чарнецького. Садиба була у володінні сім’ї до Другої світової війни. Після її закінчення палац Чарнецьких був зруйнований.

При в’їзді на територію садиби стоять кам’яні ворота, виконані в стилі бароко. Довкола розкинувся ландшафтний парк, який знаходиться на березі річки Стохід. Тут росте понад 80 видів кущів та дерев. На сьогодні парк знаходиться в занедбаному стані. Він входить до складу Національного природного парку «Прип’ять-Стохід».

Серед інших цікавою пам’яткою архітектури є Монастир капуцинів.

На частку Монастиря капуцинів випало чимало труднощів. Будівля, закладене на кошти тодішнього власника Чарнецького, стали зводити ще в 1761 році. Освятили його лише через 25 років. Меценат, який улаштував будівництво, не дожив до цього дня – його поховали в стінах споруджуваного монастиря. Проіснувати довго обитель не змогла. Через 40 років монастир згорів. Нова російська влада не давала добро на його відновлення. Лише коли Любешів знову став частиною Польщі, монастирський комплекс стали відновлювати. Нова обитель була відбудована, але влада змінилася знову. В СРСР не було місця релігійним спорудам. Приміщення не стали руйнувати, але довгі роки культову будівлю використовувалося не за призначенням. Проте йому вдалося непогано зберегтися. Нині колишній монастир отримав назву парафіяльного костелу Святих Кирила і Мефодія та вважається пам`яткою архітектури.

Збереження українських цінностей є обов’язком та справою честі кожного громадянина нашої держави. Тож бажаємо вам, шановні земляки, успіхів, наснаги у цій добрій справі, щастя, добробуту та сімейної злагоди!

2018-04-18
Опубліковано

Вітальне слово Голови Районної ради

Нагорний П.Н.Щиро вдячний Вам за те,
що завітали на офіційний сайт
Любешівської районної ради.

З повагою, голова
Любешівської районної ради
Петро Никонович Нагорний.

КАРТА РАЙОНУ

КАРТА РАЙОНУ

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Вверх